Rower elektryczny - kilka pytań

Dyskusje o stylach jazdy i odżywianiu.
Awatar użytkownika
Góral
Gaduła
Gaduła
Posty: 35
Rejestracja: 08 kwie 2016, 16:00
Mieszkam w: Łódź

Rower elektryczny - kilka pytań

Post autor: Góral » 08 kwie 2016, 16:23

Witam, zastanawiam się nad kupnem elektryka i mam kilka pytań do osób obytych w temacie a mianowicie:

1: Jak wygląda sprawa z podjazdami takim rowerem, jakie maksymalne nachylenie rower będzie w stanie wspierać?

2: Do czego można porównać pedałowanie na takim rowerze po płaskim jak i pod górkę? Czy to naprawdę jest tak że czuje się właściwie zero oporu tak jakby np zawiesić rower w powietrzu i pedałować? Jak sytuacja zmienia się pod górkę?

3: Generalnie rowery powinny być ograniczone do 250W, znalazłem jednak rowery które mają 350 i są niby blokowane ale 1 guzikiem można odblokować jak to wygląda w świetle prawa? :?:

Awatar użytkownika
reksio
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 16 maja 2016, 11:44
Kontakt:

Re: Rower elektryczny - kilka pytań

Post autor: reksio » 16 maja 2016, 11:52

Co do ostatniego pytania to mogę się wypowiedzieć tyle, że to pewnie tak samo, jak z TIRami. Maksymalna prędkość (regulowana prawnie) to 90 km/h i w tym celu producenci instalują blokady - chociaż bez nich pojazdy są w stanie rozwijać wyższe prędkości ;) jednak tą blokadę można usunąć i zauważyłem, że zdarzają się np. Litwini rozwijający sporo wyższe prędkości np. przy wyprzedzaniu. Więc jeździć tak można...przynajmniej do przyłapania na "gorącym uczynku" ;)
ścieżką rowerową przez życie...z mieszkania w Łodzi do pracy i z powrotem

Awatar użytkownika
Suseł
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 27 kwie 2016, 09:36
Mieszkam w: Łódź

Rower elektryczny - kilka pytań

Post autor: Suseł » 30 maja 2016, 21:48

Miałem okazje testować elektryka firmy Scott, model E-Spark. Typowy full na zjazdy i dzięki wspomaganiu - na podjazdy :)
Mogę odpowiedzieć Ci na twoje pytania.
Obrazek
Góral pisze: 1: Jak wygląda sprawa z podjazdami takim rowerem, jakie maksymalne nachylenie rower będzie w stanie wspierać?
Jak wyglądają podjazdy? Bajecznie! Rower idzie do przodu jak dziki!
Jeżeli potrafisz utrzymać trakcję na tylnym kole to spokojnie podjedziesz pod każdą górę w Łagiewnikach (tak, pod jagody też - if you know what I mean).
Tak naprawdę dobra opona w takim rowerze to podstawa.
Góral pisze: 2: Do czego można porównać pedałowanie na takim rowerze po płaskim jak i pod górkę? Czy to naprawdę jest tak że czuje się właściwie zero oporu tak jakby np zawiesić rower w powietrzu i pedałować? Jak sytuacja zmienia się pod górkę?
Rower miał przełożenie 1:10 a wiec jedno z przodu- dziesięć z tyłu.
Start normalnie z jedynki (najwiekszego blatu) i niespodzianka - zakręciłem pedałami i rower wyrywa z pod dupy jak motor!!!
Trzeba zaznaczyć że system sterowania wspomaganiem ma cztery tryby: small, medium, hard i off. Startowałem na medium...
Wrażenia?
Bajka! Banan na gębie, połykam dziury i zakręty... I ZONK!!! Wspomaganie działa do 20 km/h powyżej jedziesz siłą własnych mięśni. trzeba o tym pamiętać zwłaszcza na zjazdach...
Leciałem snake'a, dużo ciasnych zakrętów i zwolniłem na jednym do 17stu... Po naciśnieciu pedała wyrzuciło mnie z trasy prosto w drzewa - taki kop.
Pod górę ciagnie jak muł. Wrażenie podobne do tego jakbyś załączył wyciagarkę w trenówce... Ogranicza cię tylko trakcja tylnego koła bo w pedałach nie czujesz w zasadzie żadnego oporu.
Góral pisze: 3: Generalnie rowery powinny być ograniczone do 250W, znalazłem jednak rowery które mają 350 i są niby blokowane ale 1 guzikiem można odblokować jak to wygląda w świetle prawa? :?:
To wszystko zależy od oprogramowania i elektroniki. W Scott'ach nie da się zdjąć ogranicznika. Można jedynie zwiększyć prędkość maksymalną do jakiej działa wspomaganie max chyba do 30 km/h.

Generalizując: Polecam przetestować zanim się zakupi takie cudo. Nie każdemu rider'owi przypadł do gustu motyw wspomagania.
Najbliższa możliwość przetestowania takiego elektryka (i nie tylko!!! Górale i szosy też) będzie w pażdzierniku na testach Scott'a w Łagiewnikach.
Organizatorem testów jest firma Gold Sport. Dam info jak zaczną się zapisy.
[font=Garamond Bold][glow=red]Mess with the best - Die like the rest[/glow][/font]

ODPOWIEDZ