Bezpieczna jazda rowerem szosowym po mieście

Dyskusje o stylach jazdy i odżywianiu.
Awatar użytkownika
Reset
Gaduła
Gaduła
Posty: 49
Rejestracja: 30 maja 2016, 15:37
Mieszkam w: Konstantynów Łódzki

Bezpieczna jazda rowerem szosowym po mieście

Post autor: Reset » 05 paź 2016, 11:33

Hej, od dawna planuję zakup roweru szosowego - ale blokuje mnie jedna kwestia,mianowicie taka jak "bezpieczeństwo jazdy szosówką". O co mi dokładnie chodzi? boję się że np. wpadnę w szyny a jak wiadomo w Łodzi jest mnóstwo torowisk. Jak rozwiązać ten lęk? Podpowiedzcie coś.

Awatar użytkownika
foka
Gaduła
Gaduła
Posty: 38
Rejestracja: 31 maja 2016, 11:06

Re: Bezpieczna jazda rowerem szosowym po mieście

Post autor: foka » 05 paź 2016, 11:56

Czesc,

Tak szczerze, to nie wiem jak pozostali z zacnego grona, ale ja odradzam. Przynajmniej ja bym sie tego nie podjal, ale ze wzgledu na swoja wage ( 105 kg) i stan drog, kraweznikow i tym podobnych. Szczegolnie, jak rakieta, ktora kupiles jest sporo warta. Z szynami to jest tak, ze bierzesz je agresywnie, w jak najbardziej prostopadly sposob.
Pozdrawiam,
--
Marcin Jankowski

Redzio

Re: Bezpieczna jazda rowerem szosowym po mieście

Post autor: Redzio » 05 paź 2016, 12:00

Ja podobnie jak Ty @foka ważę 105 kg. i nie wiem czy bym się zdecydował jeździć szosą po Łodzi - z drugiej strony marzy mi się taki rowerek.

Awatar użytkownika
kuba049
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 04 lip 2016, 16:25

Re: Bezpieczna jazda rowerem szosowym po mieście

Post autor: kuba049 » 06 paź 2016, 20:58

Wypowiem się jako osoba "z drugiego końca skali". Mam 190cm i ważę około 70kg, może 75kg ale to maksimum. Rok temu kupiłem szosówkę na stalowej ramie, dlatego, że kupując używany rower można znaleźć coś dużo ciekawszego w zdecydowanie niższej cenie(zapłaciłem 1100 chyba a za nową szosę tej klasy, czyli 105, zapłaciłbym ponad 4000 i miałbym niższą jakość i wytrzymałość), ponadto uwielbiam rowery retro i stalowe ramy. Zdarzało mi się jeździć nią po mieście i jeżdzę nią jak normalnym rowerem, może do szyn podchodzę odrobinę ostrzej i bardziej uważam na dziury bo spacer w butach SPD-SL nie jest moim marzeniem

Redzio

Re: Bezpieczna jazda rowerem szosowym po mieście

Post autor: Redzio » 06 paź 2016, 21:04

do szyn podchodzę odrobinę ostrzej i bardziej uważam na dziury bo spacer w butach SPD-SL nie jest moim marzeniem
Ano właśnie a co gdy ktoś preferuje jazdę w SPD -SL? co w tedy? wiadomo że taka osoba potrzebuje jakiegoś odstępu czasu na wypięcie się.

Awatar użytkownika
kuba049
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 04 lip 2016, 16:25

Re: Bezpieczna jazda rowerem szosowym po mieście

Post autor: kuba049 » 08 paź 2016, 14:19

Jadąc w SPD-SL po prostu dojeżdżając do skrzyżowania wypinam się chwilę wcześniej, zwłaszcza gdy widzę czerwone światło i trzymam nogę tak, żebym mógł ją szybko podnieść albo nacisnąć i się wpiąć. Czasami gdy zapali mi się przed nosem żółte to zamiast hamować cisnę na maxa bo jest łatwiej

Awatar użytkownika
raBBit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 19 paź 2016, 19:44
Mieszkam w: Łódź

Re: Bezpieczna jazda rowerem szosowym po mieście

Post autor: raBBit » 21 lis 2016, 09:05

Jestem zielony jeżeli chodzi o rower szosowy, i mam pytanie. Czy rower szosowy inaczej hamuje niż mtb?

Awatar użytkownika
Witboj
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 20 sie 2016, 10:52
Mieszkam w: Łódź
Imię: Witek

Re: Bezpieczna jazda rowerem szosowym po mieście

Post autor: Witboj » 21 lis 2016, 09:46

Trochę inaczej. Skala różnic zależy na pewno od użytego rodzaju hamulca w szosówce. Przeważnie to będzie dual pivot, dopiero drogie modele mają tarczówki. Dla mnie najważniejsza różnica dotyczy tego, że w zależności od sposobu uchwycenia manetki zmienia się siła hamowania. Najskuteczniej hamujesz jak trzymasz od dołu, jak w pozycji sportowej, natomiast hamowanie z "rogów" górnych manetek jest takie sobie, żeby nie napisać wprost - słabe. O tarczówkach w szosówce nie będę pisał - w życiu taką nie jeździłem :-(

Awatar użytkownika
cohonez
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 13 lut 2017, 09:23
Mieszkam w: Łódź

Re: Bezpieczna jazda rowerem szosowym po mieście

Post autor: cohonez » 13 lut 2017, 09:42

Cześć. 
Jeżdżę szosą codziennie, teraz czekam aż będzie troszkę cieplej i zniknie ten syf z ulic. Dom - praca - dom to 8,5 km w jedną stronę. Jeździ się normalnie. 
Mam spd-sl (przedtem w rowerze krosowym miałem zwykłe spd) i nie ma problemu z wypinaniem - to już nawyk. Jakość dróg rowerowych i ulic jest różna,
ale po drodze nie mam krawężników wyższych niż 1,5 cm, trzeba spuścić trochę powietrza. Tory tramwajowe - trzeba wolniej i pod kątem. 
Ja przetrenowałem sobie skręt w lewo z ulicy Legionów w Gdańską na południe. W ruchu miejskim najczęściej jeżdżę "na łapach", czasem w chwycie górnym.

Awatar użytkownika
IINFL
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 27 lip 2022, 12:43
Imię: Wojciech

Re: Bezpieczna jazda rowerem szosowym po mieście

Post autor: IINFL » 17 sty 2023, 09:57

Bezpieczeństwo jazdy na rowerze szosowym jest istotne, szczególnie jeśli jedziesz po drogach publicznych i trudniejszych warunkach. Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze szosowym:

Przestrzegaj przepisów drogowych: Przestrzegaj przepisów drogowych, takich jak zatrzymywanie się na czerwonym świetle, jazda po prawej stronie drogi i zachowanie odpowiedniej odległości od innych pojazdów.

Używaj odpowiedniego sprzętu: Noszenie kasku i odpowiedniego ubrania jest niezbędne dla bezpieczeństwa.

Uważaj na torowiska: Zawsze jedź z dala od torowisk i jeśli to możliwe, unikaj jazdy po torach.

Bądź widoczny: Noszenie odblasków lub jazda w godzinach słabego oświetlenia może pomóc Ci być widocznym dla innych użytkowników drogi.

Zwiększ swoją wiedzę i umiejętności jazdy: Regularne szkolenia jazdy mogą pomóc Ci zwiększyć swoje umiejętności i zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze.

Pamiętaj, że zawsze istnieje ryzyko: Jeśli jedziesz na rowerze, zawsze istnieje ryzyko wypadku, ale przestrzeganie powyższych wskazówek

ODPOWIEDZ