Hamulce Tarczowe vs. Hamulce V Brake

Hamulce tarczowe, typu v itp. Mechaniczne i hydrauliczne.
Awatar użytkownika
Reset
Gaduła
Gaduła
Posty: 49
Rejestracja: 30 maja 2016, 15:37
Mieszkam w: Konstantynów Łódzki

Hamulce Tarczowe vs. Hamulce V Brake

Post autor: Reset » 30 maja 2016, 15:50

Zastanawiam się nad wymianą V Brake na tarczówki, z tym że nie wiem czy jest sens i dla tego chcę aby ktoś mnie przekonał do tarczówek. Czy naprawdę są takie super jak to się mówi?

Awatar użytkownika
kashai
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2016, 16:20

Re: Hamulce Tarczowe vs. Hamulce V Brake

Post autor: kashai » 30 maja 2016, 16:43

Przechodzenie z v-breaków na tarczówki nie opłaca się finansowo. Poza zakupem tarczy, zacisków i klamek, często trzeba wymienić piastę, która zazwyczaj nie jest przystosowana do montażu tarczy. Do tego warto rozejrzeć się za hydraulicznymi, bo mechaniczne mają zbliżoną siłę hamowania do v-breaków, a nawet są słabsze. Tarczówki zyskują tylko w deszczu i błocie. Ale jak ktoś potrafi hamować to i w v-breakach da sobie radę na trudnych zjazdach. Tylko tych w okolicach Łodzi chyba nie ma. Jeżeli bardzo chcesz to możesz przejść, ale jak dla mnie jest to gra nie warta świeczki. Jak Ci koło obciera o klocki w v-breakach to idziesz i centrujesz koło, jak skrzywisz tarczę to zazwyczaj musisz wymienić... Sam mam tarczówki, jeździ się dobrze. Ale rower kupiłem już na tarczach.
Sam odpowiedz sobie na pytanie czy Ci to potrzebne.

Awatar użytkownika
Suseł
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 27 kwie 2016, 09:36
Mieszkam w: Łódź

Hamulce Tarczowe vs. Hamulce V Brake

Post autor: Suseł » 30 maja 2016, 17:07

Tak jak pisze kashaj zmiana jest nieopłacalna. zbyt dużo komponentów do wymiany.
Te pieniądze lepiej wydać na porządny Booster (podkowę ) do Vbreak'ów, porządną klamkę i dobre klocki.
Dobre V'ki będą lepsze niż gówniane tarcze.
To samo tyczy się tarczówek mechanicznych i hydraulicznych. Dobre zaciski mechaniczne będą miały lepszą siłę hamiwania i większą modulację niż badziewne hydrauliki które często działają zero/jedynkowo (czyli koło albo się kręci albo stoi).
Porządny zacisk hydrauliczny + przewód + klamka to wydatek bagatela 400 zł. dolicz do tego klocki 70/100 zł i tarczę 70/100 zł. Tyle trzeba zapłacić za dobry zestaw tarczówek - NA JEDNO KOŁO.
Możesz też poszukać używanych części ale to zawsze jest loteria.
[font=Garamond Bold][glow=red]Mess with the best - Die like the rest[/glow][/font]

Awatar użytkownika
Reset
Gaduła
Gaduła
Posty: 49
Rejestracja: 30 maja 2016, 15:37
Mieszkam w: Konstantynów Łódzki

Hamulce Tarczowe vs. Hamulce V Brake

Post autor: Reset » 30 maja 2016, 18:08

Przekonaliście mnie i dzięki za szczegółowe wyjaśnienia.

Awatar użytkownika
Maksiu
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 319
Rejestracja: 27 maja 2016, 07:08
Mieszkam w: Łódź

Re: Hamulce Tarczowe vs. Hamulce V Brake

Post autor: Maksiu » 30 maja 2016, 18:29

kashai pisze:mechaniczne mają zbliżoną siłę hamowania do v-breaków, a nawet są słabsze
Mit kolego, idę o zakład że hamulce tarczowe mechaniczne AVID BB7 pokonają bez problemu nie jeden dobry v-brake czy najtańsze hydrauliki.
kashai pisze:jak ktoś potrafi hamować to i w v-breakach da sobie radę na trudnych zjazdach
Wątpię, ale pytanie co dla kogo oznacza trudny zjazd. Zauważ że na naprawdę ciężkie trasy nie ma już produkowanych rowerów z hamulcem v-brake, nawet tych z najwyższej półki.

Były kiedyś hamulce Magura HS11, dość potężny v-break hydrauliczny, nie wiem czy to jeszcze to produkują. One charakteryzowały się bardzo dobrą siłą hamowania.
Zamiast pchać się w tarcze ulepsz aktualne hamulce. Druga sprawa, nie napisałeś nic o rowerze który posiadasz, a może wyjdzie tak że wymiana całości na tarczowe będzie kosztować Cię tyle co wart jest Twój aktualny rower. Wtedy ten pomysł jest kompletnie nie trafiony.

Awatar użytkownika
Suseł
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 27 kwie 2016, 09:36
Mieszkam w: Łódź

Hamulce Tarczowe vs. Hamulce V Brake

Post autor: Suseł » 30 maja 2016, 19:02

Maksiu pisze: Były kiedyś hamulce Magura HS11...
Były i są :)
Nadal można kupić zarówno tanie używki w dobrym stanie jak i nowe w rozsądnej cenie.
[font=Garamond Bold][glow=red]Mess with the best - Die like the rest[/glow][/font]

Awatar użytkownika
Maksiu
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 319
Rejestracja: 27 maja 2016, 07:08
Mieszkam w: Łódź

Re: Hamulce Tarczowe vs. Hamulce V Brake

Post autor: Maksiu » 30 maja 2016, 19:41

Nie wykluczam bo nie sprawdzałem dostępności na rynku przed napisaniem postu. W czasach tarcz już mało się porusza temat v-break.
One (Magury) chyba straciły poniekąd swój sens gdy tarczówki zaczęły być co raz tańsze. Mimo to moim zdaniem dalej warto o nich pomyśleć, a przynajmniej brać je pod uwagę, przy szukaniu alternatywy dla obecnych klocków. Jedynie nie nadają się dla maniaków dla których liczy się lekkość czyli każdy gram roweru bo najlżejsze one nie są.

Zablokowany