Dojazdy koleją w Łódzkiem

Luźne rozmowy i rozważania na temat turystyki rowerowej
Awatar użytkownika
Majki
Maniak
Maniak
Posty: 93
Rejestracja: 05 maja 2016, 21:40
Mieszkam w: Łódź, Bałuty

Dojazdy koleją w Łódzkiem

Post autor: Majki » 13 lip 2016, 18:19

Nie wszystkie wyprawy muszą zaczynać i kończyć się w Łodzi. Jedną z możliwości jest przejazd pociągiem i dopiero ze stacji docelowej wyruszenie na rowerową wyprawę.
Z racji nadmiaru wolnego czasu zebrałem w pigułkę informacje dotyczące kolei, by zorganizować, np jednodniową, wycieczkę z dala od naszego miasta, a zainspirował mnie @Azazel swoim wpisem Kładki, brody i zakola czyli baśniowe miejsca nad Pilicą - 16.07.2016

1. ŁKA

Przede wszystkim pozwala na darmowy przewóz rowerów (cudowna inicjatywa). Należy tylko pamiętać, by poza biletem osobowym pobrać bezpłatny dla roweru (tylko jeden rower dla jednej osoby!). Możemy je zamówić na stronie www przewoźnika, za pomocą aplikacji mobilnej (SkyCash), w kasach na dworcu i w biletomacie wewnątrz pojazdu (obsługuje karty płatnicze i gotówkę). Bilety dostaniemy też u konduktora, ale zapłacimy prowizję za zakup. Takiego problemu (dopłaty do biletu) nie ma jeśli na stacji/dworcu brak kasy biletowej (np. Łódź Żabieniec czy Łódź Dąbrowa).

Kolej obsługuje kilka kierunków jazdy:
Łódź Kaliska - Kutno (po drodze mija m.in. Zgierz, Ozorków czy Łęczycę) - bilet do 13zł
Łódź Kaliska - Łowicz (Stryków, Głowno) - do 11zł
Łódź Kaliska- Sieradz (Pabianice, Łask, Zduńska Wola) - do 14zł
Łódź Widzew - Skierniewice (Koluszki, Rogów, Lipce Reymontowskie) - 14zł
Łódź Widzew - Warszawa (tylko weekendowo, ale trasa identyczna ze Skierniewicami) - 22zł

*jak macie zniżki ([s]brakuje mi mojej studenckiej[/s]) to wiadomo :)

TUTAJ dokładna mapa połączeń

Z każdego z powyższych miast możemy wyruszyc na "właściwą" wyprawę, np. Kutno - Płock czy Sieradz - Zalew Jeziorsko. Pomysłów na obranie kierunku jest bez liku - każdy znajdzie coś dla siebie.

tips&tricks:
30minutowy bilet osobowy działający w granicach miast/stacji: Łódź Andrzejów, Pabianice, Zgierz Kontrewers kosztuje raptem 3zł, a pozwala czasem uratować tyłek, gdy na grillu w Grotnikach było tak, że nie zapomnisz go do końca życia, ale po nim na rower wsiąść już nie mogłeś...:)


2.PR Przewozy Regionalne

wg. mnie przypominające duże tramwaje z plastikowymi siedzeniami, które pokrywają się z trasami ŁKA, ale obsługują całą Polskę (nie tylko województwo Łódzkie). Bilety na przejazdy PR w stosunku do biletów ŁKA są droższe, ale nie zagłębiałem się w tym. Bilet rowerowy kosztuje 7zł

PR pozwalają dojechać do:

Gorzkowic - 12,9 zł
Piotrkowa Tryb. - 7 zł
Radomska - 15,9 zł
Skierniewice - 14 zł
Tomaszów Maz. - 7 zł
Opoczna - 9zł

+ zawsze 7zł za bilet rowerowy.

tutaj również możliwości wycieczki rowerowej są ogromne, np. Tomaszów Maz. - Sulejów czy Radomsko - Częstochowa

dodatkowo tymi pociągami ze stacji Łódź Kaliska dojedziemy m.in. do: Częstochowy, Krakowa, Poznania Torunia czy Warszawy (nie tylko weekendowo)


3. IC InterCity

najdroższa opcja ze wszystkich wspomnianych przeze mnie przewoźników. Jak reklamują się na głównej stronie www - bilety od 49zł, ale super wygodnie. Dwa razy korzystałem i trafiły mi się: zwykły IC (przypomina ŁKA) oraz wagon TLK (klasyczny z przedziałami, gdzie jeden jest dla rowerów). W obu przypadkach liczba miejsc na rowery jest ograniczona. Najlepiej rezerwować bilety z wyprzedzeniem, by nie zabrakło. Koszt biletu rowerowego 9zł niezależnie od typu pociągu. Bardzo rzadko korzystam więc cen za bilet osobowy nie podam.



Uff, trochę się rozpisałem, ale może dzięki temu ktoś wymyśli ciekawą wycieczkę "ze startem" poza naszym miastem.

najlepsza wyszukiwarka relacji i połączeń kolejówych, z której korzystam i polecam to:
old.rozklad-pkp.pl


Enjoy!

Awatar użytkownika
babawkasku
Maniak
Maniak
Posty: 126
Rejestracja: 02 maja 2016, 13:57
Mieszkam w: Zgierz/Łódź

Re: Dojazdy koleją w Łódzkiem

Post autor: babawkasku » 13 lip 2016, 19:18

Wow, dobra robota! Trzeba jakoś to spożytkować... :D

Awatar użytkownika
filipaldi
Maniak
Maniak
Posty: 76
Rejestracja: 05 cze 2016, 19:42

Re: Dojazdy koleją w Łódzkiem

Post autor: filipaldi » 13 lip 2016, 19:50

Najlepsze Łka bo rowery za darmo,Warto do Łowicza pojechać i tam pozwiedzać Arkadie,Nieborow I drugi raz Sochaczew,Żelazowa wolę


p.s.
Często korzystamy właśnie z Łka

ODPOWIEDZ