Jak odkręcić i przykręcić pedały

Manetki, kasety, łańcuchy, korby i przerzutki rowerowe.
Awatar użytkownika
colek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 kwie 2016, 11:52
Mieszkam w: Łódź - Bałuty
Kontakt:

Jak odkręcić i przykręcić pedały

Post autor: colek » 03 paź 2017, 21:04

Siemka. Może komuś się przyda filmik mojego autorstwa dotyczący odkręcania i przykręcania pedałów w rowerze. Proszę o wyrozumiałość, ponieważ mechanikiem nie jestem :D 

Awatar użytkownika
Diodek_pl
Moderator
Moderator
Posty: 287
Rejestracja: 02 lip 2017, 01:51
Mieszkam w: Łódź
Imię: Michal
Kontakt:

Re: Jak odkręcić i przykręcić pedały

Post autor: Diodek_pl » 03 paź 2017, 23:34

Działanie godne naśladowania - dzielenie się wiedzą, ale czemu wymyślasz koło od nowa ? Co prawda przejrzałem film z grubsza bo znam temat, ale czemu robisz coś, co w sieci jest maglowane notorycznie ? Postaraj się być bardziej oryginalny, to jest pożądane. 
Ogniwa 18650 - Wszystko co musisz wiedzieć o akumulatorach 18650
Ogniwa z depakietu Test ogniw 18650 z Allegro i OXL.
Kody z Chin Kody rabatowe Aliexpress i inne Chińskie sklepy, zniżki na latarki Convoy i nie tylko.

Awatar użytkownika
Witboj
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 20 sie 2016, 10:52
Mieszkam w: Łódź
Imię: Witek

Re: Jak odkręcić i przykręcić pedały

Post autor: Witboj » 03 paź 2017, 23:44

Wszystko fajnie,gratuluję filmiku  ale mam kilka uwag:

Po pierwsze standardowy klucz to się nadaje jedynie w przypadku pedałów regularnie odkręcanych, jeśli nie były odkręcane dłuższy czas potrzebny jest KLUCZ, a nie kluczyk i to najlepiej nacięty pod różnymi kątami:

http://www.bitul.pl/Sklep/Produkty/101- ... c-potrojny

Po drugie jak używasz klucza imbusowego, to kręcisz przeważnie od tyłu (ustawiasz się frontem do gniazda, po drugiej stronie roweru), a wtedy odkręcanie działa jakby w lustrze, czyli ten pedał, który normalnie odkręcałbyś w lewo musisz odkręcić w prawo i odwrotnie. Sprawdź sobie.

Po trzecie gwinty obu pedałów należy bezwzględnie nasmarować przed wkręceniem.

Po czwarte moment dokręcania pedałów to 35-40 Nm, co oznacza, że jak się ma taki malutki kluczyk to jednak trzeba się na nim uwiesić. Poczytaj na forach o trzaskach z napędu a przekonasz się, że w wielu przypadkach pochodziły od niedokręconych lub nienasmarowanych pedałów.

Awatar użytkownika
Diodek_pl
Moderator
Moderator
Posty: 287
Rejestracja: 02 lip 2017, 01:51
Mieszkam w: Łódź
Imię: Michal
Kontakt:

Re: Jak odkręcić i przykręcić pedały

Post autor: Diodek_pl » 04 paź 2017, 01:31

Z tym kluczem BITULa proponował bym uważać, przy standardowych pedałach montowanych w rowerach bywało że nie dało się nim podejść, bo był za gruby. Potwierdzone praktyką.
Poza tym, zawsze do zwykłego klucza można dać przedłużkę bądź coś pochodnego. Nie ma sensu kupować takiego klucza dla przeciętnego Kowalskiego który rozkłada rower raz na rok, albo i rzadziej. Ewentualnie udać się do rowerowego, za piątaka pewnie odkręcą.
Co do przykręcania kluczem dynamometrycznym, nie popadał bym w takie skrajności. Masa osób serwisuje swój sprzęt bez takich bajerów i jeździ od lata, sam jestem żywym przykładem. A takich jak ja są miliony osób. Takie klucze, i trzymanie się norm, jest warte jedynie przy rowerze karbonowym, tam trzeba wyczucia.
Ogniwa 18650 - Wszystko co musisz wiedzieć o akumulatorach 18650
Ogniwa z depakietu Test ogniw 18650 z Allegro i OXL.
Kody z Chin Kody rabatowe Aliexpress i inne Chińskie sklepy, zniżki na latarki Convoy i nie tylko.

Awatar użytkownika
colek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 kwie 2016, 11:52
Mieszkam w: Łódź - Bałuty
Kontakt:

Re: Jak odkręcić i przykręcić pedały

Post autor: colek » 04 paź 2017, 09:48

Wiem, że temat oklepany milion razy, może komuś na forum jednak się przyda. Cieszyłbym się jak na sto osób, chociaż dwie skorzystają. Mam jeszcze dwa podobne filmiki, ale po Waszych wypowiedziach to już nie wiem czy je wrzucac, bo to pełna amatorka.
Jeśli chodzi o kupowanie kluczy, to myślę że dla zwykłego, sezonowego, rekreacyjnego rowerzysty nie sa ważne momenty przykrecania pedałów i da radę zwykłymi kluczami...

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Witboj
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 20 sie 2016, 10:52
Mieszkam w: Łódź
Imię: Witek

Re: Jak odkręcić i przykręcić pedały

Post autor: Witboj » 04 paź 2017, 15:49

@Doidek_pl. żartujesz z tą grubością klucza? Wybacz ale mylisz go chyba z innym. Jest dużo cieńszy niż ten na filmie. Jeżeli nie podjedziesz tym kluczem nie nie podejdziesz tym bardziej standardowym. Wtedy to już zostaje imbus lub tradycyjny rowerowy klucz jak do składaka dawali, tylko dźwignia wtedy jest żadna.

Chyba, że miałeś na myśli szerokość, a nie grubość - to jeszcze jestem sobie w stanie wyobrazić, że po prostu osłona pedałów przeciągnięta jest poza ich tylny koniec.

A co dynamometrycznego - nie chodziło mi o przykręcenie dynamometrem tylko o uświadomienie siły, z jaką trzeba dokręcić. Ponadto jak się już ma to się używa ;-)

Awatar użytkownika
colek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 kwie 2016, 11:52
Mieszkam w: Łódź - Bałuty
Kontakt:

Re: Jak odkręcić i przykręcić pedały

Post autor: colek » 04 paź 2017, 19:22

No i nakręciłeś mnie na dynamometryczny klucz

Awatar użytkownika
Diodek_pl
Moderator
Moderator
Posty: 287
Rejestracja: 02 lip 2017, 01:51
Mieszkam w: Łódź
Imię: Michal
Kontakt:

Re: Jak odkręcić i przykręcić pedały

Post autor: Diodek_pl » 05 paź 2017, 00:01

Witboj - źle się wypowiedziałem, jest nie za gruby, lecz za duży. Chodzi o łeb klucza. Z pedałami montowanymi w starszych modelach rowerów marki Unibike, jest problem aby było łatwo podejść z nim.

colek - Nie chodzi o amatorkę, ale o temat. Maglowane milion razy. Proponuję trochę kreatywności, na pewno Ci nie zaszkodzi ;)
Ogniwa 18650 - Wszystko co musisz wiedzieć o akumulatorach 18650
Ogniwa z depakietu Test ogniw 18650 z Allegro i OXL.
Kody z Chin Kody rabatowe Aliexpress i inne Chińskie sklepy, zniżki na latarki Convoy i nie tylko.

Awatar użytkownika
colek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 kwie 2016, 11:52
Mieszkam w: Łódź - Bałuty
Kontakt:

Re: Jak odkręcić i przykręcić pedały

Post autor: colek » 05 paź 2017, 11:16

Może zimą się znajdzie troche czasu na coś bardziej kreatywnego.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Diodek_pl
Moderator
Moderator
Posty: 287
Rejestracja: 02 lip 2017, 01:51
Mieszkam w: Łódź
Imię: Michal
Kontakt:

Re: Jak odkręcić i przykręcić pedały

Post autor: Diodek_pl » 05 paź 2017, 16:12

Może stwórz bloga czy coś. Zawsze w sieci będzie, darmowych platform pełno, na start Ci wystarczy.
Ogniwa 18650 - Wszystko co musisz wiedzieć o akumulatorach 18650
Ogniwa z depakietu Test ogniw 18650 z Allegro i OXL.
Kody z Chin Kody rabatowe Aliexpress i inne Chińskie sklepy, zniżki na latarki Convoy i nie tylko.

Zablokowany