Narzędzia rowerowe

Awatar użytkownika
Witboj
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 20 sie 2016, 10:52
Mieszkam w: Łódź
Imię: Witek

Narzędzia rowerowe

Post autor: Witboj » 14 lis 2016, 18:53

Proponuję rozpocząć wątek nt. narzędzi rowerowych. Zima sprzyja rozpoczęciu prac konserwacyjno-remontowych przy rowerze (chyba, bo pewnie niektórzy zaczekają z tym do wiosny ;-) ).

Ja jestem początkującym "mechanikiem" rowerowym. Naukę rozpocząłem od starego roweru dziecięcego mojego syna, teraz mam już za sobą 5 rowerów rozebranych prawie do gołej ramy (tzn. konkretnie miski sterowe zostały), złożonych i co ważne - każdy działa o wiele lepiej niż przed zabiegiem ;-). Miałem sporo narzędzi samochodowych ale tylko niektóre z nich przydają się przy rowerze. Dlatego zakupiłem dużo nowego sprzętu naprawczego. Problem polega na tym, że najpierw kupowałem, a potem zacząłem używać. No i niestety kilka razy "wtopiłem". Nawet nie tyle na samej trwałości / jakości co raczej na ich nie do końca prawidłowym zaprojektowaniu. Dlatego uważam, że dobrze by było podzielić się doświadczeniami, żeby inni nie popełnili podobnych błędów.

W tym temacie, w kolejnych postach, będę opisywał przede wszystkim co kupiłem (niestety), a co powinno być kupione. Oczywiście zachęcam innych do dzielenia się swoimi uwagami, co mam nadzieję, uratuje mnie przed kolejnym, nie do końca trafionym zakupem. Co ciekawe wcale nie zawsze droższe narzędzie jest lepsze, chociaż jako ogólną tendencję można taką zależność wskazać ;-)

Jak już napisałem posty będą się pojawiały kolejno, jak czas pozwoli, a resztę zapraszam do przeplatania moich wypocin swoimi doświadczeniami narzędziowymi.

A jak temat okaże się interesujący to zawsze można pójść w drugą stronę - czyli opisać te od razu udane zakupy.

Awatar użytkownika
Witboj
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 20 sie 2016, 10:52
Mieszkam w: Łódź
Imię: Witek

Re: Narzędzia rowerowe

Post autor: Witboj » 14 lis 2016, 19:08

Klucze do pedałów

Najpierw zakupiłem klucz Bike Hand, a potem polskiego Bitula:

http://fotowrzut.pl/L33GJ1Z09A
(zdjęcia pochodzą ze stron producentów)

Dlaczego Bitul lepszy?
Po pierwsze dlatego, że pedały po latach są najczęściej naprawdę dobrze "dokręcone" i śmiesznym kluczem Bike Hand to sobie można im pogrozić, a nie odkręcić. Dodatkowe narzędzia na końcu klucza Bike Hand, które wydawały się być dobrym pomysłem i "gratisem", są tylko przeszkadzajką uniemożliwiająca prawidłowy uchwyt bez grubych rękawic.
Bitul możliwa chwycenie upartego pedała pod innym kątem, co też bardzo ułatwia życie.

Bike Hand nada się za to do dokręcania, bo Bitulem łatwo przedobrzyć ;-)
-------------------------------------------------------------------------------------------

Część II - narzedzie do ustawiania klocków TB-BR20 Super B

http://fotowrzut.pl/RQ1HNJOWA8 (zdjęcie ze strony producenta i sklepów)

Narzędzie sprzedawane jest na znanym serwisie aukcyjnym jako służące do regulacji klocków V-brake. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że zostało zaprojektowane zdecydowanie raczej do innego rodzaju klocków (mimo, że znalzłem taki sam obrazek w sieci z v-brake). Producent informuje tylko: "Works on the rim width is at 14mm ~ 24mm and the rim max depth is at 50mm." Ale ze strony producenta zdjęcie z V-brake zostało wycofane (w sieci dalej znajdziecie).

Wstępnie wydaje się być genialne - zapewnia przyleganie przedniej części klocka czyli brak pisków, umożliwia ustawienie identyczne klocków po bu stronach.

W rzeczywistości bezużyteczny szmelc (do V-brake). Kocki ustawione za pomoca tego narzedzia w 1/3 nawet nie dotykaja obręczy bo V-braka nie idzie do opręczy po prostej tylko po łuku i klocki sa po prostu ustawiana zbyt daleko od obręczy, żeby to uwględnić. Dodatkowo klocek ustawia się pod złym kątem w pionie.

Zdecydowanie odradzam. Na razie nie wyrzucam - sprawdzę z hamucami dual pivot.

------------------------------------------------------------------------------------

Część III. Klucz do suportu zintegrowanego

Taki kupiłem:

http://fotowrzut.pl/HLZXC84NOI (zdjęcie ze sklepu)

Wydawał się być porządny - pod grzechotkę czyli od razu pod klucz dynamometryczny też, z prowadzeniem czyli będzie się dobrze trzymał w gnieździe suportu. Nie trzyma się. Suport to nie żarty - moment dokręcenia 35-50 Nm czyli najwyższy w rowerze. W rzeczywistości komfort pracy zapewnia (zwłaszcza przy miskach plastikowych):

https://www.youtube.com/watch?v=E2dA4UBJNlE

Ktoś może zapytać - no dobra ale jak już zabezpieczymy czarną śrubą to nie założymy grzechotki / klucza dynamometrycznego.

Założymy poprzez długą nasadkę nr 22 - stosowaną zamiast tego klucza uniwersalnego, który widać na filmie.


Mój zestaw do odkręcania / zakręcania
http://fotowrzut.pl/8DK5ADIZ9H


-------------------------------------------------------------------------------------

Część IV Klucz do kontr

Skusiłem się na czerwony Bike-hand ze względu na cenę i regulowany rozstaw.

W rzeczywistości regulacja tylko przeszkadza i utrudnia założenie a dodatkowo klucz jest dziecinnych rozmiarów (czego na zdjęciach w necie nie widać).

Za to ten szaro-czarny Super-B daje radę! Polecam.

http://fotowrzut.pl/GB5ZMDBYZV

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Część V. Klucze do nypli szprych

Najpierw kupiłem uniwersalny Super-B. W zasadzie do jakości klucza nie mam zastrzeżeń ale kluczem dedykowanym pracuje się jednak wygodniej i szybciej. Dlatego, że jak zaczynam myśleć, którą szprychę poluzować, która dociągnąć, to w międzyczasie machinalnie ten uniwersalny już 3x w rękach obrócę i jak przychodzi do kręcenia ... to nie pasuje. Zaczyna się szukanie właściwego. Ostatecznie praca zajmuje mi 2x więcej czasu.


http://fotowrzut.pl/4LHFRONHQA

To by było na tyle, jeśli chodzi o moje nie trafione zakupy narzędziowe (tzn. dotychczas ;-) )
Ostatnio zmieniony 19 lis 2016, 16:03 przez Witboj, łącznie zmieniany 5 razy.

Redzio

Re: Narzędzia rowerowe

Post autor: Redzio » 14 lis 2016, 19:19

@Witboj świetny temat ale staraj się nie pisać post pod postem, masz opcję "Edytuj" korzystaj z tego.

Awatar użytkownika
roszko
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 12 lis 2016, 13:42
Mieszkam w: Łódź

Re: Narzędzia rowerowe

Post autor: roszko » 14 lis 2016, 19:50

Ja zawsze mam problem z dokręceniem pedałów SPD. I tak naprawdę nie wiem czy są dokręcone z właściwą siłą.

Awatar użytkownika
Witboj
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 20 sie 2016, 10:52
Mieszkam w: Łódź
Imię: Witek

Re: Narzędzia rowerowe

Post autor: Witboj » 14 lis 2016, 20:01

Redzio pisze:@Witboj świetny temat ale staraj się nie pisać post pod postem, masz opcję "Edytuj" korzystaj z tego.
OK, tak będzie.

Awatar użytkownika
Witboj
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 20 sie 2016, 10:52
Mieszkam w: Łódź
Imię: Witek

Re: Narzędzia rowerowe

Post autor: Witboj » 14 lis 2016, 20:08

roszko pisze:Ja zawsze mam problem z dokręceniem pedałów SPD. I tak naprawdę nie wiem czy są dokręcone z właściwą siłą.
Co prawda pedały SPD są dokręcane imbusem od środka czyli w przeciwieństwie do tradycyjnych nie ma problemu z użyciem standardowego klucza dynamometrycznego, tylko, że żaden z moich 4 dynamometrów (mam na 1/2, 3/8 i 1/4 cala no i śrubokręt) nie działa na odkręcanie czyli lewy gwint... Dokręcam dynamometrem ten na zwykły gwint, a potem staram się dokręcić podobną siłą ten drugi.

Awatar użytkownika
Bartos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 12 paź 2016, 17:10
Mieszkam w: Łódź

Re: Narzędzia rowerowe

Post autor: Bartos » 15 lis 2016, 08:39

A nie może być dynamometr samochodowy? Jeśli już o tym mowa i jak piszesz że znasz się na tym to może wyjaśnij mi i innym laikom na forum jakie części w rowerze trzeba dokręcać z odpowiednią siłą czyli tzw. kluczem dynamometrycznym.

Redzio

Re: Narzędzia rowerowe

Post autor: Redzio » 15 lis 2016, 13:26

@Witboj Przecież pisałem wyżej że masz nie pisać post pod postem a Ty dalej swoje. Kolejnym razem będzie ostrzeżenie i tyle.

Awatar użytkownika
pszemoo
Maniak
Maniak
Posty: 194
Rejestracja: 05 paź 2016, 22:49
Mieszkam w: Łódź
Imię: Przemek

Re: Narzędzia rowerowe

Post autor: pszemoo » 15 lis 2016, 18:45

Nie czepiajcie się chłopaka, jego post jest odpowiedzią na problem poruszony niżej, dla mnie oczywistym jest, że napisał odpowiedź poniżej a nie w pierwszym poście.

@Bartos wystarczy poszukać na forum, osobiście umieszczałem linka do "ściągi" z momentami dokręcania ;)

Tapatalk...pszemoo

Awatar użytkownika
Witboj
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 20 sie 2016, 10:52
Mieszkam w: Łódź
Imię: Witek

Re: Narzędzia rowerowe

Post autor: Witboj » 10 sty 2017, 15:31

A teraz trochę z innej beczki, pochwalę się wczorajszą pracą - mini kącik rowerowy w moim warsztacie, czyli "wieszadło" na narzędzia rowerowe (na uniwersalne mam osobne wieszadło ;-) )

https://goo.gl/photos/pukVgJoNDGzHS1Xe9

Zablokowany