Rowerowe Łódzkie. Zaczyna działać system rowerów publicznych w Łódzkiem. Jak korzystać z rowerów?

Dyskusje na tematy związane z łódzkim rowerem publicznym.
Awatar użytkownika
Diodek_pl
Moderator
Moderator
Posty: 168
Rejestracja: 02 lip 2017, 01:51
Mieszkam w: Łódź
Imię: Michal
Kontakt:

Rowerowe Łódzkie. Zaczyna działać system rowerów publicznych w Łódzkiem. Jak korzystać z rowerów?

Post autor: Diodek_pl » 05 lis 2018, 13:41

W nocy z 5 na 6 listopada, w 10 miastach regionu zacznie działać system roweru publicznego Rowerowe Łódzkie. To rewolucja komunikacyjna w regionie. Przy korzystaniu z roweru można jednak napotkać problemy techniczne.

5 listopada o północy ma zacząć działać system roweru publicznego obejmujący dziesięć miast regionu łódzkiego. Użytkownicy będą mieć 1002 rowery oraz 25 stacji roweru publicznego.

- W poniedziałek odbędą się odbiory techniczne, potem będziemy rozwozić rowery, żeby od północy można było z niego korzystać - informuje Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy firmy Nextbike, która przez podległą jej spółkę NB Serwis stawia i obsługuje rowery Rowerowego Łódzkiego.

Jak przyznaje Pogorzelski systemowi może się zdarzyć kilkugodzinne spóźnienie systemu z powodów technicznych, jednak jutro rano wszystko powinno już działać.

System obejmie 10 miast regionu. Najwięcej, bo aż 22 stacje są w Koluszkach. Znajdzie się tam 126 rowerów. W Kutnie ruszy 13 stacji i 110 rowerów, w Łasku sześć stacji i 48 rowerów, w Łodzi 14 stacji i 140 rowerów, w Pabianicach 14 stacji i 122 rowery, w Sieradzu 12 stacji i 104 rowery, w Skierniewicach dziewięć stacji i 72 rowery, w Zduńskiej Woli12 stacji i 96 rowerów, w Zgierzu 11 stacji i 88 rowerów.

Ponieważ system ma wspierać poruszanie się Łódzką Koleją Aglomeracyjną w każdym mieście jedna stacja roweru znalazła się koło przystanku kolejowego. Pozostałe na terenie całej miejscowości. Wyjątkiem jest Łódź, w której 14 nowych stacjj znajdzie się wyłącznie pod przystankami ŁKA.

Aby wypożyczyć rower należy zarejestrować się na stronie rowerowelodzkie.pl podając numer telefonu komórkowego.

Otrzymamy SMS-em PIN będący hasłem do systemu. Aby wypożyczać rowery trzeba wpłacić na konto 20 zł. Strona i możliwość logowania mają być uruchomione dzisiaj. Zarejestrować się w systemie można też telefonicznie, tel. 42 214 40 00.

Każdy rower wyposażony będzie w indywidualny panel do wypożyczania, a także zamek blokujący koło, tzw. o-lock.

Do wypożyczenia dostępne będą trzy metody. Jeżeli posiada się telefon z systemem android lub iPhone’a należy ściągnąć aplikację Rowerowe Łódzkie. Wystarczy wtedy zeskanować kod QR i odblokować zamek przez aplikację.

Ta opcja nie będzie dostępna dla posiadaczy telefonów z systemem Windows. Jak tłumaczy Pogorzelski, nie było tego w zamówieniu. - Poza tym coraz mniej firm tworzy aplikacje pod Windowsa -wyjaśnia.

Można też pożyczyć rower dzwoniąc do biura obsługi klienta lub połączyć z systemem kartę z danymi osobowymi działającą zbliżeniowo, taką jak migawka lub legitymacja studencka. Potem wystarczy przyłożyć kartę do czytnika na rowerze.

- Natomiast zwrot roweru następuje przez zamknięcie zamku o-lock - informuje Pogorzelski.

Roweru nie trzeba przypinać ani wprowadzać do stojaka. Można go zostawić w stacji lub niemal dowolnym miejscu w granicy miasta w której działa system.
- Musi to być miejsce ogólnodostępne. Nie może to być zamknięte osiedle czy zamykany na noc parking firmowy - wyjaśnia Pogorzelski. - Musi to być też miejsce bezpieczne, gdzie rower nie będzie nikomu przeszkadzał - dodaje.

Nextbike ma zapewnić przewożenie rowerów do stacji, by ułatwić korzystanie ze stacji.

Pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe. Za kolejne 40 minut zapłacimy 1 zł, za drugą godzinę 3 zł, a za trzecią 5 zł. Pozostawienie roweru poza stacją też kosztować będzie 5 zł. Zostawienie go poza miastem to już 200 zł kary. Aby móc korzystać z systemu trzeba mieć na koncie min. 10 zł.

Nowe rowery nie będą kompatybilne z Łódzkim Rowerem Publicznym, który choć ma tego samego operatora, posiada zupełnie inne rozwiązania techniczne. Nie da się też połączyć go ze stacjami Zgierskiego Roweru Miejskiego, który ma innego operatora.

Rowerowe Łódzkie to system całoroczny. Ma działać sześć lat aż do roku 2024. Koszt systemu i jego utrzymania to 24 mln zł, zł. Projekt dofinansowany jest ze środków unijnych, pilotowany jest przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, a jego partnerami są samorządy.
Źródło : http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/rowe ... id,tm.html
http://www.diodek.pl - baza wiedzy na temat latarek Convoy i nie tylko. Testy oświetlenia rowerowego na każdą kieszeń.
Poradniki wideo do latarek Convoy i nie tylko

ODPOWIEDZ