Od przyszłego roku w Łodzi zwiększy się liczba rowerów publicznych i stacji rowerowych

Dyskusje na tematy związane z łódzkim rowerem publicznym.
Awatar użytkownika
Diodek_pl
Moderator
Moderator
Posty: 215
Rejestracja: 02 lip 2017, 01:51
Mieszkam w: Łódź
Imię: Michal
Kontakt:

Od przyszłego roku w Łodzi zwiększy się liczba rowerów publicznych i stacji rowerowych

Post autor: Diodek_pl » 22 cze 2019, 16:09

W przyszłym roku będzie w Łodzi więcej rowerów publicznych i stacji rowerowych. Zarząd Dróg i Transportu w lipcu ogłosi przetarg, który wyłoni nowego operatora Łódzkiego Roweru Publicznego na lata 2020-2023.
W Łodzi ma być w przyszłym roku przynajmniej 200 stacji rowerowych i 2 tys. rowerów publicznych. Obecnie można korzystać z 156 stacji i ponad 1,5 tys. rowerów. Nowe stacje mają stanąć na Widzewie, Retkini, Radogoszczu, Teofilowie i na osiedlach, gdzie obecnie nie ma rowerów publicznych. Oczywiście, nie wszędzie będzie można ustawić stację rowerową. Muszą być one rozmieszczone blisko siebie, aby system był spójny. Decyzja, gdzie ustawione zostaną nowe stacje, zapadnie po rozstrzygnięciu przetargu, gdy będzie znana rzeczywista liczba stacji oferowana przez operatora.

W przyszłym roku pojawią się rowery cargo i tandemy, o które prosili mieszkańcy. Być może wprowadzone zostaną również rowery trzykołowe, o które wnioskowali seniorzy. Nie ma decyzji, czy w Łodzi wprowadzone zostaną rowery czwartej generacji (4G). To rozwiązanie jest korzystne dla rowerzystów, bo nie trzeba zostawiać rowerów przy stacjach dokujących, tylko w wyznaczonych strefach. O tym jakie rowery będą w łódzkim systemie zadecyduje operator wyłoniony w przetargu. ZDiT chce, aby przynajmniej część rowerów było 3G, aby osoby nie obsługujące smartfony mogły wypożyczaj rower w tradycyjny sposób, czyli z terminalu.

Przetarg, który wyłoni nowego operatora jest konieczny, ponieważ 30 listopada kończy się umowa z obecnym operatorem, czyli firmą Nexbike. Przetarg trzeba rozpisać już w lipcu, aby jak najszybciej wyłonić nowego operatora, który musi mieć czas na wdrożenie systemu, który zacznie funkcjonować w przyszłym roku.

System Łódzkiego Roweru Publicznego został uruchomiony 30 kwietnia 2016 roku. Wtedy było sto stacji rowerowych i tysiąc rowerów publicznych. Od chwili uruchomienia systemu do dziś rowery były wypożyczane ponad 5 mln razy. Tylko w zeszłym roku naliczono aż 1,7 mln wypożyczeń.

W systemie zarejestrowało się ponad 130 tys. użytkowników. W ubiegłym roku najczęściej rowery były wypożyczane ze stacji przy Zachodniej blisko Manufaktury, przy Piotrkowskiej u zbiegu z 6 Sierpnia, przy przystanku Piotrkowska Centrum, przy Piotrkowskiej u zbiegu z Tuwima i przy skrzyżowaniu Piotrkowskiej z Piłsudskiego. Użytkownicy najczęściej jeździli trasą pomiędzy dwoma stacjami, które zanotowały najwięcej wypożyczeń. Średni czas wypożyczenia roweru wyniósł 14 minut i 57 sekund.
Źródło : http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/od-p ... id,tm.html
http://www.diodek.pl - baza wiedzy na temat oświetlenia rowerowego, latarek Convoy i nie tylko. Testy, recenzje, porady.
Kody zniżkowe na latarki i akcesoria

ODPOWIEDZ